AÇIK CEZA İNFAZ KURUMU

Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumu, Ankara’nın Ulucanlar semtinde 1921 yılından itibaren cezaevi olarak kullanılan Ankara Merkez (Ulucanlar)Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna ait alandan ayrılan bölümde 1936 yılında Ankara Yarı Açık Ceza İnfaz Kurumu olarak kurulmuş ve o tarihten 23/11/2009 tarihine kadar Ulucanlarda bulunan hizmet binalarında faaliyet göstermiştir.
Türkiye’nin en eski açık ceza infaz kurumu olan Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumunun bünyesinde bulunan işkolları geniş hizmet alanlarını kapsamaktadır. Zaman içinde büyüyen ve çeşitlenen işkolları nedeniyle mevcut yapının yetersiz kalması ve çok uzun yıllar hizmet veren dolayısıyla yıpranan binaların gerek hükümlülerin yaşamı gerekse personelin çalışması için elverişsiz ve sağlıksız bir ortam haline gelmesi sonucu yeni bir mekana ihtiyaç duyulmuştur.

post Bu ihtiyacın giderilmesi amacıyla 2003 yılında Ankara’nın Şaşmaz mevkiinde bulunan ve Özel Kuvvetler Komutanlığından devralınan 146359 m² alan üzerine kurulu bir hizmet binası ve ek binaları Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumuna verilmiştir. 2005 yılında bu yeni mekanın bir bölümünde Şaşmaz Uygulamalı Sosyal Tesisleri faaliyete geçirilmiştir. Zaman içerisinde gelişen ve yeni oluşturulan atölyeler Ulucanlar toner dolum, motor ve demir atölyeleri ve burada çalışan hükümlüler için prefabrik yaşam alanı oluşturulmuş ve Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumuna bağlı Şaşmaz Bölümü olarak 2009 yılına kadar bu şekilde faaliyetine devam etmiştir. Kurumun birbirinden uzak iki ayrı bölüm olarak faaliyet göstermesinin hem uygulama hem de mali zorlukları ile Ulucanların ihtiyaca cevap veremeyecek oranda yıpranmış ve yetersiz olması göz önüne alınarak 2009 yılı Haziran ayında, Şaşmaz bölümünde atıl durumda olan binanın tadilatına başlanmıştır.

Personel ve hükümlülerin işbirliği ile yapılan ve 280.000 TL’ye mal olan tadilat onarım çalışmalarının dört ayda tamamlanmasının ardından 5 Ekim 2009 tarihinde ceza infaz kurumu tüm birimleri ve hükümlüleri ile birlikte Ergazi Mahallesi İstanbul Yolu 13. Km Şaşmaz’daki yeni ikamet adresine taşınmıştır. Taşınma ile yedi yıla yakın süredir iki ayrı yerde faaliyet gösteren kurum tek çatı altında birleştirilmiş ve bu sayede hem idari hem de ekonomik açıdan yaşanan sorunlar ortadan kalkmış, sadece ısıtma, su ve elektrik gideri olarak Ulucanlarda harcanan yıllık 700.000 TL’den tasarruf edilmiştir. 13/11/2009 tarihinde de Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Nizamettin KALAMAN’ın katılımıyla düzenlenen törenle Ulucanlar kapatılmıştır.

post

FİZİKİ YAPI

Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumu;
Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğümüz 146359 m² alan üzerine kurulmuş olup, Ceza İnfaz Kurumumuz idare binasında idari birimlere ait alan 2511 m², hükümlü yaşam ünitelerinin alanı da 3000 m² dir.
Kurumumuzun hükümlü kapasitesi 416 kişidir. A blokta 13 oda, B blokta 12 oda C blokta 11 oda D blokta da ikisi revir koğuşu olmak üzere 11 oda bulunmaktadır. Oda kapasiteleri 8 hükümlü kalacak şekilde belirlenmiştir. Hükümlülerin kullanabileceği iki adet hobi salonu, bir tost ocağı, dört adet kafeterya ve televizyon izleme salonu mevcuttur. Hükümlü yaşam alanının çevresi 160 cm yüksekliğinde bahçe teli ile çevrilerek sosyal tesislerin ve atölyelerin bulunduğu alandan ayrılmış ve bu alanlarda çalışan hükümlüler hariç bahçe teli dışında kalan kısımlar hükümlülerin kullanımına kapatılmıştır. Hükümlülerin kullanımına bırakılmış alan toplamı 15.000 m² olup; bu alanda hükümlülerin günlük yaşamlarını devam ettirmek için ihtiyaç duydukları mekanların yanı sıra bir futbol sahası ile bir basketbol ve voleybol sahası da bulunmaktadır.

ETİKETLER Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumu Tarihçe